Ostatnia droga o. Stanisława Móla SJ

11 Feb 2015 | Aktualności

Dziś w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Stanisława Móla SJ. Mszy Świętej żałobnej przewodniczył ks. abp. Stanisław Nowak z Częstochowy, a w celebrze towarzyszyła mu liczna grupa kapłanów Archidiecezji Krakowskiej z biskupem Janem Zającem na czele. We Mszy Św. uczestniczył także prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego o. Jakub Kołacz SJ, liczne grono jezuitów z całej Polski, a także rodzina i przyjaciele zmarłego. Laudację w formie listu przesłał także z Rzymu ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Głoszący kazanie o. Krystian Biernacki SJ przypomniał zgromadzonym najważniejsze wydarzenia z życia zmarłego, akcentując jego tytaniczną pracę przy ponad tysiącu rekolekcji i misji ludowych, w których przygotowaniu o. Mól brał udział lub prowadził samodzielnie. Wspominał też jego zaangażowanie na licznych jezuickich placówkach. Po zakończonej Eucharystii bliscy, kapłani, współbracia, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele samorządu rodzinnych Liszek udali się na Cmentarz Rakowicki. Tam towarzyszyli zmarłemu w ostatniej drodze do kwatery ojców jezuitów.

Homilia o. Krystiana Biernackiego SJ:

 

Ojciec Stanisław Mól SJ zmarł 8 lutego w Krakowie w 85. roku życia. Był długoletnim duszpasterzem, misjonarzem ludowym i rekolekcjonistą, magistrem nowicjatu Prowincji Polski Południowej, przełożonym domów zakonnych w Krakowie i w Wambierzycach, duszpasterzem Polonijnym w Atenach, honorowym obywatelem gminy Liszki, odznaczonym medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz pamiątkowym krzyżem 100-lecia Wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Galeria zdjęć – [TUTAJ]

Miejsce na Placu Mariackim, w którym narożnik kościoła św. Barbary z Ogrójcem zbliża się do fary Mariackiej, uchodzi za najbardziej malowniczy zakątek starego Krakowa.